Vesti

Alojz Alchajmer je rođen 14. juna 1864. godine u Markbrajtu, bavarskom gradiću. Bio je nemački neuropatolog i psihijatar. U Vircburgu je diplomirao 1887. godine, a doktorsku tezu o lojnim žlezdama spoljnog ušnog kanala je odbranio na istom mestu.

Period od od pet meseci 1888. godine, koje je proveo u blizini mentalno obolele žene, bio je presudan za njegovo životno opredeljenje. Takođe, te iste godine se zapošljava kao pomoćnik lekara u Specijalističkoj bolnici za mentalne bolesti i epilepsiju u Frankfurtu. Upravo tada počinje da stiče prva znanja iz psihijatrije i odlučno se posvećuje neuropatologiji.

Zajedno sa Franc Nislom, koji je tu takođe bio zaposlen, otpočeo je obimna istraživanja patologije nervnog sistema, sa velikim usmerenjem i zaiteresovanošću za strukturu kore velikog mozga. Rezultati njihovog zajedničkog rada obelodanjeni su u delu od šest tomova: „Histološka i histopatološka proučavanja kore velikog mozga“. Alchajmer Alojz je bio veoma sistematičan i pažljiv istraživač, neizmerno posvećen radu u laboratoriji, a posebno se istakao zbog svojih rezultata u eksperimentalnoj histologiji i veoma jasnih, a i dalje neprevaziđenih, opisa mikroskopskih nalaza.

Nisl i Alchajmer su provodili dane sa bolesnicima, a noći u laboratoriji za mikroskopom ili vršeći eksperimente. Alchajmer 1895. godine postaje direktor psihijatrijske bolnice, ali je ipak predano i savesno nastavio sa istraživanjima u brojnim projektima, uključujući kliničke studije manične depresije i šizofrenije. On 1908. godine prelazi u univerzitetsku kliniku u Minhenu gde završava, ali i uspešno brani habilatacioni rad posvećen diferencijalnoj dijagnozi progresivne paralize. U tom periodu je izabran i za vanrednog profesora psihijatrije. Proučavao je promene u mozgu izazvane arteriosklerozom, potom je opisao raspad neurona u Hantingtonovoj horeji i detaljno je proučavao promene mozga kod bolesnika s epilepsijom.

Boravak u Minhenu je najplodniji period Alchajmerove karijere i tada je opisao bolest koja danas nosi njegovo ime. Na stručnom sastanku, održanom 1906. godine, Alchajmer govori o neobičnom oboljenju kore velikog mozga, prikazavši neobičnu kliničku sliku i neuropatološki nalaz bolesnice Auguste Deter. Po prijemu na lečenje, bolesnica je imala 51. godinu, a njene osnovne tegobe su bile gubitak orijentacije u vremenu i prostoru, gubitak sećanja i izražene teškoće u čitanju i pisanju. Vremenom, klinička slika je bila sve gora, da bi pred sam kraj života imala svakodnevne halucinacije i potpuni gubitak viših mentalnih funkcija. Patohistološka analiza je ukazala da je kora njenog mozga istanjena, a uočen je veoma obilan senilan plak, koji je ranije viđen samo kod starijih osoba.

Alchajmer je nakon tretiranja histoloških preparata solima srebra, prvi video i opisao neurofibrilarno klupko. Nerofibrilarno klupko je vlaknasta, zamršena struktura u neuronu. Ovo saopštenje je bilo preliminarno, a svoje rezultate je dopunio novim slučajevima. Međutim, naučnik Perusini je tokom 1910. godine opisao 4 slučaja, koje je odlikovala ovakva klinička slika, istakavši razliku između ove bolesti i obične staračke senilnosti. Iako su italijanski autori predlagali da ime ovog sindroma bude Alchajmer-Perusinijeva bolest, danas se koristi samo jednoimeni eponim.

Poslednje godine naučnog istraživanja, Alchajmer posvećuje proučavanjima glije nakon čega detaljno opisuje razliku između dve forme promena jedara u ćelijama glije. Danas se ta dva stanja označavaju kao Alchajmrova bolest tip 1 i Alchajmerova bolest tip 2.

Knjigu „Anatomija mentalnih bolesti“, koju je dugo pripremao, nikada nije objavio. Danas se patološka dijagnoza Alchajmerove bolesti i dalje zasniva na istim istraživačkim metodama koje su korišćene 1906. godine. Ovo je izuzetno u poređenju sa razvojem istraživačkih metoda za druge bolesti, što njegovo delo čini posebnim u istoriji medicine.

Preminuo je 19. decembra 1915 godine, u 51. godini života, usled srčane slabosti izazvane endokardisom.

Zoom kafa sa Filipom Boškovićem

🥼 Filip Bošković je stipendista St John’s Koledža, stipendista doktorand Winton programa za fiziku održivosti i student istraživač George i Lilian Schiff fondacije u Kevendiš laboratoriji, Odeljenja za biološke sisteme, Raymond i Beverly Sackler Centra za medicinsku fiziku, Maxwell Centra za inovacije Univerziteta u Kembridžu.

📚 Osnovne studije molekularne biologije i fiziologije je završio na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a potom školovanje nastavlja na master studijama nanobiologije na Univerzitetu u Kembridžu. Sarađivao je sa istraživačkim grupama pri HHMI, NAS, Univerzitetu Džons Hopkins, VU Amsterdam i EPFL.

🔬 Svoj istraživački fokus usmerio je na pronalaženje temelja na kojima počivaju biološki mehanizmi na nivou pojedinačnih molekula, kao i na razvoj i prilagođavanje složenih tehnika fizičkih nauka. Filipov rad je usmeren ka razvoju platforma za mapiranje celog genoma, pojedinačnih molekula i pojedinačnih ćelija, kao i za mapiranje sekundarnih struktura DNK/RNK i intermolekularnih interakcija, sa posebnim interesovanjem za G-kvadripleks strukture.

🧬 Trenutno je doktorand u istraživačkoj grupi Keyser na Univerzitetu u Kembridžu i projektni menadžer FemtoTox projekta. Za njegove pronalaske dodeljene su mu brojne nagrade, među kojima su Svetosavska nagrada i nagrada Stefan W. Kuffler.

🕕 Ukoliko želite da čujete nešto više o Filipovim dosadašnjim i budućim doprinosima nauci, možete nam se pridružiti na Zoom kafi sa Filipom koja će se održati 27. juna u 18 časova preko Zoom platforme. Vidimo se uskoro!

BioECOLogics - Value-added biologics through eco-sustainable routes

Zdravo svima,

Grupa za eko-biotehnologiju i razvoj lekova sa Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo i Studentska sekcija društva za molekularnu biologiju Srbije vas pozivaju na predstavljanje projekta "BioECOLogics - Value-added biologics through eco-sustainable routes".

🌍 BioECOLogics projekat na inovativan način povezuje rešavanje važnih ekoloških problema i nedostatak novih terapeutika. Plastični otpad, papirni otpad i bilo koja druga vrsta organskog otpada tretiran mehaničkim i enzinskim tehnikama koriste se kao izvor ugljenika i energije za mikroorganizme koji proizvode vredna biološki aktivna jedinjenja.

🎓O ovoj temi govoriće dr Sandra Vojnović, dr Dušan Milivojević i Lena Pantelić sa Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo u Beogradu (IMGGI).

📅 01. juna 2022. sa početkom u 19h, u Biblioteci Instituta za fiziologiju i biohemiju „Ivan Đaja“ Biološkog fakulteta.

Ovo predavanje će biti održano hibridno: ko želi da uživo prati predavanje, može da nam se pridruži na Institutu za fiziologiju i biohemiju „Ivan Đaja“ Biološkog fakulteta, u prostorijama biblioteke. Kome više odgovara da bude onlajn moći će da nam se pridruži preko Zoom-a.

Vidimo se u biblioteci ili onlajn!

Sidni Altman je bio kanadsko-američki molekularni biolog, profesor molekularne, ćelijske i biologije razvića na Univerzitetu Jejl. Njegova istraživanja su mu donela Nobelovu nagradu iz hemije 1989, koju je podelio sa Tomasom Čekom, za otkriće katalitičkih svojstava RNK. Ovo otkriće je pokazalo da nisu svi enzimi proteinske prirode, već da postoje i molekuli RNK koji funkcionišu kao enzimi- ribozimi. Na osnovu ovog otkrića dokazano je da RNK molekuli nemaju samo funkciju prenosioca genetičke informacije, već i funkciju bioloških katalizatora, što je otvorilo brojna druga naučna pitanja.

Sidni Altman je rođen u siromašnoj porodici 7.maja 1939. u Montrealu u Kanadi. Majka mu je radila u tekstilnoj industriji, a otac u samoposluzi. Svoj trud je usmerio ka nauci, zbog čega je završio studije fizike na MIT-ju, gde se po prvi put, u svom završnom semestru, upoznao sa molekularnom biologijom. Studije fizike je nastavio na Univerzitetu Kolumbija, koji je kasnije napustio. Na Univerzitetu u Koloradu preusmerio je svoja interesovanja ka biofizici, jer mu je istraživački rad na ovom Univerzitetu omogućio da uživa u molekularnoj biologiji. Nakon ovoga, na Harvardu je radio sa još jednim molekularnim biologom rođenim u ovom mesecu, Metjuom Mezelsonom, koji je zajedno sa Frenklinom Stalom dokazao da je replikacija semikonzervativna. Mezelson-Stalov eksperiment je takođe poznat i kao „najlepši eksperiment u biologiji“. Altman je u Mezelsonovoj laboratoriji istraživao DNK endonukleazu uključenu u replikaciju i rekombinaciju DNK T4 faga.

Dve godine kasnije, Sidni Brener i Frensis Krik omogućili su mu da se priključi grupi u MRC (Medical Research Council) laboratoriji za molekularnu biologiju na Univerzitetu u Kembridžu. Brener i Krik su hteli da on radi na upotrebi NMR metode na molekulu tRNK, s obzirom na to da je on svoj završni rad na MIT-ju napisao u oblasti nuklearne fizike. Ipak, kad je Altman došao u laboratoriju, rekli su da im to više nije neophodno i predložili da se vrati i sam smisli novi projekat. Iako uplašen ovim događajem, nakon samo dve nedelje, ponovo se sreo sa svojim mentorima. Ova promena u njegovom smeru interesovanja i istraživanja je bila prvi korak ka otkriću prekursorskih tRNK, ribonukleaze P i njene specifične građe (RNK subjedinice i proteinske subjedinice), kao i enzimske aktivnosti RNK. Za svoj naporan rad napokon je nagrađen Nobelovom nagradom za hemiju 1989. za otkriće katalitičkih svojstava RNK. Sidni Altman je tokom svoje karijere imao čast da sarađuje sa brojnim naučnicima, današnjim velikim imenima molekularne biologije, poput Leonarda Lermana, Metjua Mezelsona, Sidnija Brenera i Lija Grodzinsa.

U toku svoje naučne karijere proučavao je enzim izolovan iz bakterije Escherichia coli, koji poseduje sposobnost da hidrolizuje fosfodiestarske veze u molekulu RNK. Ovaj enzim, poznat kao RNaza P, predstavlja kompleks proteina i RNK. Kada je hemijskim putem razdvojio ove dve komponente, enzim više nije bio funkcionalan, dok je njihovim ponovnim mešanjem enzimska aktivnost bila ponovo uspostavljena. Ovo je bio prvi put da je dokazana neophodnost molekula RNK da bi se izvršila kataliza.

Rad u MRC laboratoriji omogućio mu je da nastavi svoju karijeru na Univerzitetu Jejl. Tamo postaje profesor 1980, nakon toga i rukovodilac svog departmana, a potom i dekan koledža Jejl. Na toj poziciji je ostao četiri godine, nakon čega se vratio na mesto profesora.

Istraživanja ovog brilijantnog molekularnog biologa dovela su do izmena u centralnoj dogmi molekularne biologije. Pored ovoga, imala su i značajan uticaj na evolucionu biologiju i formiranje različitih teorija o nastanku života na našoj planeti Zemlji. Otkriće katalitičkih RNK ukazuje na mogućnost da su zapravo RNK molekuli prvi biomolekuli koji su i sadržali i genetičku informaciju, ali i posedovali ulogu biokatalizatora.

Ovaj veliki naučnik nas je, nažalost, napustio prošlog meseca (5. aprila) u 83. godini života. Žena En i deca Danijel i Lea svojom podrškom su doprineli njegovom uspehu. Altman nam je svojim otkrićima otvorio mnoštvo novih pitanja u molekularnoj biologiji, koja svakako imaju veliki potencijal i značaj za dalja istraživanja.

The ZEBARR Project

Zdravo svima,

❤️ Možda ste se nekad zapitali kako je moguće lečiti fizička oštećenja na srcu ili skeletnim mišićima uz pomoć matičnih ćelija.

🧬 Ovoga puta imamo tu čast da vam, kroz još jedno u nizu fenomenalnih predavanja, predstavimo projekat „ZEBARR“, koji se sprovodi na Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo u Beogradu (IMGGI).

🐟 ZEBARR projekat ima za cilj da doprinese boljem razumevanju ćelijskih i molekularnih mehanizama zarastanja oštećenih srčanih i skeletnih mišića kroz istraživanje zajedničke osnove oba procesa. U ovom projektu se kao model-organizam koristi riba zebrica (Danio rerio), zbog toga što predstavlja potpuno kompetentan sistem za istraživanje regeneracije srca i popravke skeletnih mišića nakon povreda. Istraživanja na polju regenerativne medicinepoput ovog predstavljaju budućnost biomedicinskih nauka, ne samo u domenu lečenja mišića, već i raznih drugih tkiva.

🎓 Predavač koji će nam nešto više reći o ovoj temi je dr Srđan Bošković, naučni saradnik u okviru Laboratorije za molekularnu biologiju na Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo.

Ne propustite priliku da nam se pridružite i da zajedno naučimo nešto novo!

📅 18. maj od 15 časova

Vidimo se na IMGGI-ju ili onlajn!

Zoom kafa sa Stefanom Anđelkovićem

Stefan Anđelković je PhD-student na programu računarske biologije Univerziteta Karnegi Melon i Univerziteta u Pitsburgu. Zanimljivo, Stevan je završio osnovne studije fizike na Univerzitetu u Beogradu, a zatim je završio master studije fizike na Univerzitetu u Kembridžu.

Danas Stefan piše doktorat u laboratoriji za automatizaciju matematičkog modelovanja kompleksnih bioloških sistema mreža. Radi na mrežnim modelima Ras ćelijskih signalnih puteva, konektivnosti ljudskog motornog koretksa i logističkim modelima država u borbi sa pandemijom. Njegovo istraživanje obuhvata razvoj simulatora dinamike mrežnih sistema, kao i primenu veštačke inteligencije u automatizaciji modelovanja.

Više o Stefanovom zanimljivom karijernom putu možete saznati na Zoom kafi 9. maja od 18 časova, koja će biti održana hibridno: u prostorijama biblioteke Instituta za fiziologiju i biohemiju „Ivan Đaja“ Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, ali i strimovana onlajn, preko naše Zoom platforme. Naznačite u prijavnom formularu koju opciju birate!

Vidimo se uskoro!

Blastoid: shaping the mammalian embryo for implantation

Hello everyone, we hope you are well and healthy!

We are extremely glad to be able to invite you to another fantastic lecture organized by the Student Section of the Serbian Society for Molecular Biology.

You may have heard of blastoids before, but you were unsure of what they were. In this lecture, you will learn what they are, how they are created, what they are used for and much more. You will understand how important research in the field of developmental, molecular, cellular, and many other areas of biology is to understand the complex interactions between the cells in the process of embryogenesis, but also the development of the biological system in general.

The institution that enabled us to do something like this is the famous Rivron laboratory from the Institute of Molecular Biotechnology (Austrian Academy of Sciences). This laboratory was founded by Nicolas Rivron and it investigates the impact of self-organization on coordinated cell decision-making during development.

📅 When? May 3rd, 18:00 (CEST)

🚩 Where? Online, via Zoom platform

We are looking forward to meeting you soon!

MOLBIOS LAB - PRAKSE

Drage kolege i studenti,

Nakon uspešnog prvog kruga inicijative MolBioS-Lab koja je okupila studente i istraživače, vreme je za drugi krug studentskih praksi koje će vam doneti korisno i nezaboravno iskustvo. U prvom krugu smo zabeležili smo čak 160 prijava, te kako bi se na pravi način izvršila selekcija od strane zainteresovanih laboratorija, potrebno je priložiti CV i informaciju o prosečnoj oceni (nije neophodna potvrda sa fakulteta već samo informacija). Mogućnost učešća imaju svi studenti osnovnih akademskih studija Biološkog i srodnih fakulteta u Srbiji, a o vremenu i specifičnostima prijave i održavanja ovog programa praksi bićete naknadno obavešteni.

ROK ZA PRIJAVU: 30.april 2022.godine. Nakon popunjenog upintika, vaše prijave će biti poslate rukovodiocima laboratorija, a o ishodu ćemo obavestiti samo uspešne kandidate.

Ovim putem iskazujemo veliku zahvalnost institucijama na saradnji i volji da prime naše studente i omoguće im dalji razvoj njihovog akademskog obrazovanja.

Dodatne informacije možete pronaći klikom na dugme gde se nalazi i prijavni formular.

Vaša Studentska sekcija Srpskog društva za molekularnu biologiju 😊

Famous crime revisited with Henry Lee

Dear colleagues,

We are super-excited to announce our next speaker. Have you ever wondered how is it possible to solve some cold cases after so many years? Did you know that molecular biology plays such an important role in it? 🧬

Who can answer these questions better than the world’s most famous forensic scientists!? So, our next lecture is going to be given by the amazing Dr. Henry Lee!

Dr. Henry Lee has consulted on more than 8.000 criminal cases in 46 countries. He has worked on famous cases such as the JonBenét Ramsey murder case, the death of Chandra Levy and reinvestigation of the Kennedy assassination. He is the founder of the Henry C. Lee Institute of Forensic Science at the University of New Haven, where he is currently appointed as a professor.

He is an author/co-author of 30 books and more than 400 publications including "Forensic DNA", "Cracking Cases, The Science of Solving Crimes" and "Famous Crimes Revisited".

If forensic sciences take your interest, don’t miss this opportunity to meet one of the world's leading forensic scientists and broaden your knowledge in this field!

📅 When? April 20th, 19:00 (CEST)

🚩 Where? Online, via Zoom platform

We are looking forward to meeting you soon!

Zoom kafa sa Jelenom Šćepanović

🧬 Nadamo se da ste do sada uživali u sjajnim aktivnostima koje smo vam pripremili za april! Nakon predavanja renomiranih svetskih naučnika, naša sledeća gošća će nam pomoći da naučni svet sagledamo iz perspektive istraživača na početku karijere. U pitanju je naša izvanredna mlada naučnica, Jelena Šćepanović!

👩🏻‍🔬 Jelena Šćepanović je 2018. godine završila osnovne studije molekularne biologije i fizologije, tokom kojih je i duže vreme volontirala na IMGGI u Laboratoriji za molekularnu biologiju. Tokom leta 2017. godine, bila je učesnica prakse Amgen Scholars Program na Paster Institutu u Parizu. Svoje Master 2 studije iz oblasti genomike i bioinformatike pohađala je u Parizu na École Normale Supérieure, dok je Master 2 praksu radila na Paster Institutu u Spitz laboratoriji, baveći se evolucijom 3D organizacije genoma i regulatornih genetičkih elemenata.

🥽 Jelena je trenutno na trećoj godini doktorata na Univerzitetu Čikaga, gde u Ruthenberg laboratoriji radi disertaciju koja se bavi biologijom hromatina. Njen projekat je vezan za regulatorni efekat nukleusnog aktina za arhitekturu nukleusa — 3D organizaciju genoma i RNK polimeraze II.

☕ Kroz druženje sa Jelenom, želimo da vas inspirišemo i pružimo vam priliku da je pitate sve što vas zanima o njenom dosadašnjem iskustvu i dostignućima. Ne propustite priliku da dobijete korisne savete i saznate sa kakvim se prilikama mladi u nauci susreću!

📅 14. april od 19 časova rezervisan je za druženje sa Jelenom na Zoom kafi, zato obavezno memorišite ovaj datum!

Čekamo vas!

Some take-home lessons from a life in science by Bruce Alberts

✨This name needs no special introduction - everyone knows who Bruce Alberts is, the first author of the world-famous text Molecular Biology of the Cell!

🔬We will have an immense privilege to meet Bruce Alberts in person and to learn from his immense experience from a life in science.

🧬Bruce Alberts completed his PhD in biophysics at Harvard University, and, interestingly enough, he failed his first oral PhD examination, and has ever since stated how his initial displeasing experience has taught him more than every subsequent success he has ever achieved.

🏆Ever since, he has won numerous awards for his contribution to science and science education. He served as the President of National Academy of Sciences in two terms. Named after him, the Bruce Alberts Award for Excellence in Science Education is awarded for outstanding contributions in science education.

💡This will be among the highlights of our year and we warmly recommend all of you to sign up for this lecture. There will be a longer Q&A session afterwards, and everyone is more than welcome to join in!

See you online on April 7 at 17h CET!

Izuzetno smo uzbuđeni što ćemo imati jedinstvenu priliku da ovog sedmog aprila ugostimo fantastičnog i neponovljivog Brusa Albertsa! Njegovo predavanje, koje željno iščekujemo, održaće se samo nedelju dana pre njegovog osamdeset četvrtog rođendana. U to ime, odlučili smo da upravo on bude naša odabrana ličnost meseca, a u narednim redovima reći ćemo vam nešto više o njegovom zanimljivom životu i dostignućima u nauci.


Brus Majkl Alberts je američki biohemičar i šef odseka za biohemiju i biofiziku Univerziteta Kalifornije u San Diegu. Rođen je 14. aprila 1938. godine u Čikagu. Bio je predsednik Američke Nacionalne akademije nauka od 1993. do 2005. godine, kao i glavni lektor naučnog časopisa Science od 2008. do 2013. godine. Prepoznatljiv je po svom istraživačkom radu u oblasti kompleksa proteina odgovornih za replikaciju hromozoma pri ćelijskoj deobi, kao i činjenici da je upravo on prvi autor jednog od najpoznatijih svetskih udžbenika iz oblasti molekularne biologije pod nazivom Molecular biology of the cell.


Još u ranom detinjstvu pokazivao je interesovanje za nauku, pre svega hemiju i hemijske eksperimente. To ga je kasnije inspirisalo da se opredeli za studije biohemije na prestižnom Univerzitetu Harvard. Diplomirao je 1960. godine, a doktorirao 5 godina nakon toga, odbranivši doktorsku disertaciju iz oblasti biofizike. 1966. prihvata poziciju profesora biohemije na Univerzitetu Prinston i tamo provodi narednih 10 godina. 1976. godine postaje profesor i pomoćnik direktora odeljenja za biofiziku i biohemiju na Univerzitetu Kalifornije u San Diegu.


U ovom periodu, u saradnji sa svojim studentima, izvodi eksperimente na proteinima koji učestvuju u formiranju hromozoma i gustom pakovanju DNK u hromatin. Takođe, bavi se istraživanjem molekula magnezijuma i njegove uloge u različitim ćelijskim procesima, pre svega procesa kojim DNK polimeraza vrši svoju funkciju u replikaciji genetičkog materijala. 1981. godine postaje član Američke akademije nauka i umetnosti, a 12 godina kasnije dobija tu čast i postaje predsednik ove organizacije. Na njenom čelu provodi čak 13 godina! Pored ove, uzima aktivno učešće u još par organizacija: kao direktor Nacionalnog veća za istraživanja u prirodnim naukama (NRC) i član Američkog društva za istraživanje tumora.


Alberts je ceo svoj život posvetio zalaganju za unapređenje nauke u Americi i reformu obrazovanja u osnovnim i srednjim školama. Smatrao je da nauka treba da bude dostupna svima, kao i da svi treba da imaju mogućnost da se bave naukom. Oduvek je isticao da su, po njegovom mišljenju, dedukcija i rešavanje logičkih problema ključna osnova uspešnog učenja i napredovanja. Kao član Nacionalne akademije nauka i umetnosti a u saradnji sa Institutom Smitsonijan, učestvovao je u najrazličitijim događajima, od otvaranja mnogih muzeja, naučnih događaja u okviru fakulteta, pa sve do renoviranja mnogobrojnih laboratorija u osnovnim školama širom Amerike. Bio je deo misije popularizacije nauke u Africi i na Bliskom istoku u saradnji s ministarstvom nauke i obrazovanja.

Autor je mnogih regulatornih dokumenata koji su značajno doprineli poboljšanju američkog obrazovnog sistema, kao i udžbenika koji su unapredili razvoj školstva i moderne nauke kako u Americi, tako i širom sveta. Neki od tih udžbenika, Molecular biology of the cell i Essential cell biology, čiji je Alberts koautor, predstavljaju jedne od najpoznatijih i najkorišćenijih udžbenika na svetskom nivou. Alberts je dobitnik mnogih nagrada iz oblasti nauke, od kojih je sigurno najpoznatija Nacionalna medalja za nauku, koju mu je 2014. godine dodelio tadašnji predsednik SAD, Barak Obama. Dve godine kasnije dodeljena mu je i prestižna nagrada Lasker - Košland za posebna dostignuća u medicinskim naukama. Brus Alberts je danas naučni savetnik u preko 25 naučnih organizacija, kao i istaknuti član mnogih naučnih društava.

Spavanje i creva

🧠 Seriju predavanja posvećenih neuronaukama nastavljamo predavanjem pod nazivom „Spavanje i creva“, koje će održati dr Dragana Rogulja, srpska naučnica koja radi na Univerzitetu Harvard. Ova izvanredna naučnica predstaviće nam rezultate istraživanja svoje laboratorije. Draganin tim izučava jednu od najzanimljivijih oblasti neuronauka — biologiju spavanja. O procesima buđenja i padanja u san zna se malo, a Draganina laboratorija se trudi da okarakteriše nove faktore sna i odredi njihovu ulogu u komplikovanim kaskadama održavanja cirkadijalnog ritma.

🧑🏻‍🔬 Ne propustite priliku da nam se pridružite i upoznate novu oblast neuronauka!

📅 Kada? 4. april od 20 časova

📍 Gde? Online, na Zoom platformi i YouTube kanalu Studentske sekcije MolBios

Vidimo se!

POZIV ZA UČEŠĆE NA RADIONICAMA POSVEĆENIM UNAPREĐENJU PROCESA TRANSFERA TEHNOLOGIJE

U saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a u okviru projekta „EU podrška Naučno-tehnološkom parku Beograd u pružanju usluga inovativnim kompanijama“, koji finansira Evropska unija u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć - IPA 2016, organizuje se serija od četiri radionice koje imaju za cilj da učesnicima pruže teoretska i praktična znanja kako bi se sve zainteresovane strane uključile u proces transfera tehnologije. Dodatno, ove radionice imaju za cilj i da se podstakne i usmerava saradnja i dijalog u ovoj oblati, razvoj inovacija, transformacija znanja i istraživanja u proizvode i usluge, donoseći tako unapređenju transfera tehnologije u Srbiji i njenom daljem privrednom rastu.

Prava i druga radionica (22. i 23. mart 2022. godine) namenjene su zaposlenima na institutima, fakultetima, centrima za transfer tehnologije i istraživačkim centrima koji žele da se upoznaju i steknu prva znanja o konceptima i procesima vezanim za inovacije, istraživanje i razvoj i transfer tehnologije.

Treća i četvrta radionica (29. i 30. mart 2022. godine) namenjene su zaposlenima na institutima, fakultetima, centrima za transfer tehnologije, istraživačkim i inovacionim centrima, kao i startap i spinof kompanijama, koji o pomenutim oblastima žele da steknu dodatna znanja i da na osnovu svog iskustva pomognu da se ovaj proces unapredi u Srbiji.

Ukoliko ste zainteresovani da učestvujete na radionicama i na taj način doprinesete da učinimo sistem boljim i efikasnijim, molimo vas da prijavu pošaljete na office@stp-support.rs.

MOLBIOS LAB - PRAKSE

Drage kolege i studenti,

Ponosno vam predstavljamo našu inicijativu MolBioS-Lab koji za cilj ima okupljanje istraživača i institucija koji su voljni da prime studente osnovnih akademskih studija u svoje laboratorije i time im omoguće korisno i nezaboravno iskustvo. Često smo dobijali pitanja o sprovođenju praksi i radionica, a sada je vreme da to i realizujemo. Iz tog razloga očekujemo veliki broj prijavljenih, te kako bi se na pravi način izvršila selekcija od strane zainteresovanih laboratorija, potrebno je priložiti CV i informaciju o prosečnoj oceni. Mogućnost učešća imaju svi studenti osnovnih akademskih studija Biološkog fakulteta u Srbiji, a o vremenu i specifičnostima prijave i održavanja ovog programa praksi ćete biti naknadno obavešteni.

ROK ZA PRIJAVU: 24.mart 2022.godine

Ovim putem iskazujemo veliku zahvalnost institucijama na saradnji i volji da prime naše studente i omoguće im dalji razvoj njihovog akademskog obrazovanja.

Dodatne informacije možete pronaći klikom na dugme gde se nalazi i prijavni formular.

Vaša Studentska sekcija Srpskog društva za molekularnu biologiju 😊

Cell types of mouse cortex: definition and experimental access

🔎Have you ever wondered how neurons in our cortex are characterised and categorised? You will be able to find out more about it at the lecture given by Dr Bosiljka Tasić next week!

🎓 Dr Bosiljka Tasić obtained her PhD at Harvard University and has worked at the Allen Institute since 2011. Her team is analysing neuronal identity in the mouse visual system. They are elucidating epigenetic landscapes and transcriptomes of individual neurons and neuronal populations within the mouse cortex. The main goal of her research is to elaborate the molecular background of neuronal phenotypes and their evolutionary changes in different species.

📅 When? March 22, 17:00 (CEST)

🚩 Where? Zoom

We are looking forward to meeting you soon! 😊

Dr Albert Brus Sejbin rođen je u jevrejskoj porodici u Bjalistoku na teritoriji tadašnjeg ruskog carstva, a današnje Poljske, 1906. godine. Zbog rastućih tenzija prema Jevrejima i opšte kulturološke netrpeljivosti u centralnoj Evropi u to vreme, njegova porodica zajedno s njim emigrira u Sjedinjene Američke Države 1921. godine. Zbog dolaska u Ameriku biva prinuđen da promeni svoje primarno ime Avram Saperštajn, ne bi li dobio američko državljanstvo. Iako je velika želja njegove porodice bila da studira stomatologiju, on je imao druge planove i ipak se odlučio za medicinu. Diplomirao je 1931. godine na Univerzitetu u Njujorku.


Nedugo zatim, počinje da razvija interesovanje za klinička istraživanja i infektivne bolesti, posebno poliomijelitis koji je tada bio široko rasprostranjen među populacijom. Na kratko odlazi u London 1934. godine, gde se zapošljava na Listerovom institutu za preventivnu medicinu. Brzo nakon toga ipak se vraća u Sjedinjene Američke Države, gde počinje intenzivnije da traga za lekom ili vakcinom za poliomijelitis na Rokfelerovom institutu za medicinska istraživanja. Bio je prvi istraživač koji je uspeo da pokaže na koji način poliovirus raste u humanim nervnim ćelijama in vitro. 1939. godine seli se u Ohajo gde postaje direktor odseka za infektivne bolesti dečije bolnice u Sinsinatiju.


Upravo u Sinsinatiju počinje njegov najplodonosniji istraživački rad. Uveo je potpuno novu kategoriju virusa, enteroviruse. Takođe, pokazao je da virus poliomijelitisa ne napada samo humane neurone i nervni sistem. Demonstrirao je da se ova infekcija primarno odvija preko tankog creva i upravo je odatle proistekla ideja da bi oralna vakcina protiv poliomijelitisa koja sadrži živ, atenuisan virus, imala znatno bolji efekat od tadašnjih ideja o intramuskularnoj vakcini koja je sadržala mrtve ćelije virusa.


Rad na vakcini, nažalost, prekinut je Drugim svetskim ratom. Dr Sejbin počinje da radi u lekarsko - epidemiološkom timu američke vojske i putuje po Evropi, Africi, Bliskom istoku i Pacifiku. Mogućnost da proputuje veliki broj svetskih zemalja pružilo mu je priliku da usavrši i unapredi svoje znanje iz oblasti virusologije, pa je tako za vreme rata radio na pronalasku vakcina za japanski encefalitis, pustinjsku groznicu i denga groznicu. Po završetku rata, 1946. se vraća u Sinsinati gde postaje redovni profesor pedijatrije na Univerzitetu u Sinsinatiju i nastavlja svoj istraživački rad na oralnoj vakcini za poliomijelitis, što će se ispostaviti kao njegovo najveće naučno dostignuće 1957. godine.


Dr Sejbin je svoju teoriju o živom, atenuisanom virusu u oralnoj vakcini zasnivao na istraživanju različitih infektivnih sojeva poliovirusa, kao i na obdukcijama koje je izvršavao sa svojim kolegama na većini ljudi preminulih od poliomijelitisa. Takođe je od ovih ljudi uzimao i uzorke i potom vršio njihovu analizu. Ove analize su pokazale da infekcija istovremeno napada digestivni i nervni sistem, ali da primarno nastaje u digestivnom sistemu. Nakon uspešno izvršenog uzgajanja virusa u ćelijskoj kulturi koja nije obuhvatala nervne ćelije, dr Sejbin i njegove kolege uspeli su da uspešno identifikuju 3 mutantske podvrste ovog virusa, koje su izazivale pojavu antitela u ljudskom organizmu, ali ne i infekciju.


Zanimljiva je činjenica da su Sejbin i kolege vakcinu testirali prvo na sebi, pa potom i na članovima svojih porodica. U saradnji sa kompanijom Fajzer, u kasnim pedesetim godinama 20. veka počela je proizvodnja vakcine koja i danas nosi ime po dr Sejbinu. Po podacima Svetske zdravstvene organizacije, poliomijelitis je u potpunosti eradikovan 1994. godine. Važno je pomenuti da je dr Sejbin bio filantrop, stoga nije hteo da patentira svoju vakcinu, kao i da je odbio svaku vrstu novčane nadoknade za svoj trud i rad. Zalagao se za ideal da vakcina, kao i zdravstvena nega budu svima dostupni i besplatni. Ostatak života proveo je kao profesor medicine širom Sjedinjenih Američkih Država i kao istaknuti član mnogih naučnih društava. Preminuo je 3. marta 1993. u svojoj 86. godini života u Vašingtonu.


Photo credit: Getty images

Žak Mono (Jacques Monod), rođen 9. februara 1910. godine, bio je jedan od najznačajnijih francuskih biologa koji se posebno istakao u oblastima ćelijske biohemije, enzimologije i fiziologije. Ogroman naučni doprinos u ovim oblastima mu 1965. godine donosi Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu.

Rođen je u Parizu, ali se sa sedam godina seli na jug Francuske, gde provodi deo svog detinjstva. Otac mu se bavio slikarstvom, a majka je bila arheolog. Monoova interesovanja za biološke nauke probudio je upravo otac koji je tada čitao Darvinova dela, o kojima je često diskutovao sa sinom. Pored biologije, Žak Mono se interesovao i za planinarenje, muziku, arheologiju i filozofiju, a svirao je i violončelo. Bio je oženjen sa Odet Brul koju je upoznao tokom stažiranja u Biološkoj stanici Roskof 1929. Imao je blizance: Olivijea, istraživača CNRS-a, i Filipa, fizičara.

Interesovanja za biološke nauke odvode ga nazad u Pariz sa 16 godina, gde upisuje Fakultet za prirodne nauke. Nakon diplomiranja, 1934. godine postaje asistent na Katedri za zoologiju svog fakulteta gde naučnu karijeru započinje u laboratoriji Eduarda Šatona. Ipak, zanimljivo je da je početak njegovog naučno-istraživačkog rada prekinula ekspedicija na Grenland iste godine sa čuvenim francuskim etnologom i istraživačem Polom-Emilom Viktorom. Godine 1959. postaje profesor hemije metabolizma na Univerzitetu Sorbona u Parizu. Za vreme Drugog svetskog rata, njegova komunistička opredeljenja onemogućila su mu rad na Sorboni, tako da je svoja istraživanja premestio na Pasterov institut u laboratoriju Andrea Lfova, gde je bio glavni za istraživanja biohemije ćelije. Od 1971. do 1976. godine bio je direktor Pasterovog intituta u Parizu.

Na njegovo konačno naučno opredeljenje, veliki uticaj su imali Andre Lfov koji mu je ukazao na naučni potencijal mikrobiologije, zatim Boris Efrusi, čuveni francusko-ruski genetičar, kao i Lui Rapkin koji je usmerio Žaka ka razumevanju životnih procesa pomoću hemijskih i molekularnih istraživanja. Sva ova interesovanja odredila su Žakov naučni put.

U toku svje bogate karijere, Žak Mono istraživao je mehanizme odgovorne za sintezu makromolekula proučavajući tok genetičke informacije kroz ćeliju i došao do svoje najznačajnije teze o informacionoj RNK. Pored toga, zajedno sa Fransoom Žakobom otkriva operone, izučavajući proteine zadužene za transport i razgradnju laktoze na bakterijskom model-organizmu, Escherichia coli. Cenjeni naučni časopis Annual Review of Microbiology 1949. godine objavljuje Monoovu jednačinu, koja predstavlja matematički model rasta mikroorganizama u odnosu na dostupnost hranljivih sastojaka. Mono je takođe objavljivao brojne radove na temu enzima, a jedan od njih, objavljen u saradnji sa naučnicima Žanom-Pjerom Šanžoom i Džefrijem Vimanom u časopisu Journal of Molecular Biology 1965. godine, dostiže značajnu citiranost na svetskom nivou. Iste godine, Žak Mono postaje dobitnik Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu zajedno sa Fransoom Žakobom i Andreom Lfovim.

Stvarao je i u oblasti naučne filozofije. Autor je filozofskog eseja „Slučajnost i nužnost o modernoj biologiji kao naučnoj disciplini čiji je osnovni cilj u borbi protiv kosmičke teologije (tj. „nužnosti“). Neki od njegovih zanimljivih citata su:

  • „Ako budete išli predaleko, nigde nećete stići.“ (studentima)

  • „Animizam je između prirode i čoveka uspostavio dubok savez izvan koga se čini da se prostire samo strašna samoća.“

  • „Selektivna evolucija, zasnovana na izboru retkih i dragocenih osobina koje takođe sadrže, između beskonačnosti drugih, ogroman rezervoar mikroskopske slučajnosti, predstavlja svojevrsnu vremensku mašinu.“

Tokom svoje profesorske karijere uvek je podržavao hrabrost studenata da iskažu mišljenje i bore se za svoja prava. Štaviše, poznato je da je tokom studentskih protesta protiv staromodnog uređenja Univerziteta, maja 1968. godine, i sam izašao na ulice boreći se sa agresivnom žandarmerijom.

Žak Mono će zauvek ostati zapamćen kao naučnik koji je postavio temelje centralne dogme molekularne biologije i izuzetno doprineo saznanjima o metabolizmu bakterija kroz prizmu molekularno-genetičke regulisanosti životnih procesa. Preminuo je 31. maja 1976. godine u Kanu.

Photo credit: Getty images

NOBEL PRIZE WEEK

Dear colleagues,


🧬 We are delighted to invite you to the first lecture within our very special Nobel Week event! We are honoured to be bringing you live Dr William G. Kaelin, corecipient of the 2019 Nobel Prize in Physiology or Medicine!

?? Dr Kaelin leads the Kaelin laboratory at Dana-Farber/Harvard Cancer Centre. Their work focuses on tumour-suppressor proteins, including the retinoblastoma protein, the von Hippel-Lindau protein (VHL protein), and p73 (a homologue of p53). His Nobel-winning work dealt with the role of VHL, often mutated in kidney cancers, and hypoxia-induced factors (HIFs) 1α and 2α, in the context of an oxygen-sensing mechanism. Targeting these molecules with designer drugs is the focus of developing new therapeutic strategies.

💡 As put in his own words, Dr Kaelin will be explaining “his unlikely and non-linear journey to Stockholm” and “why science is like fishing”, and you will get a unique chance to find out more about what science looks like in the mind of a Nobel laureate. Be sure not to miss this inspiring opportunity during our Nobel Week events!

📅 When? January 31, at 7.30 pm (CET)


🚩 Where? Online, via Zoom platform


🔗 If you don’t want to miss this amazing opportunity, hurry up and fill in the short form! Number of participants at this event in the Nobel Week is not limited, and everyone is warmly encouraged to join in!


Looking forward to seeing you soon!

NOBEL PRIZE WEEK

Dear colleagues,


🧬 We have an exciting announcement to make! It is our great pleasure and honor to inform you that our next guest is Andrew Fire! Yes, you have heard it right!

?? Andrew Fire is the Professor of Pathology and Genetics at the Stanford University School of Medicine and corecipient of the 2006 Nobel Prize in Physiology or Medicine, along with Craig C. Mello, for the discovery of RNA interference (RNAi) – gene silencing by double-stranded RNA. Professor Fire’s laboratory focuses on a variety of natural mechanisms that are utilized by cells adapting to genetic change. These include mechanisms activated during normal development and systems for detecting and responding to foreign or unwanted genetic activity.

💡This time, the format of the lecture is going to be a little bit different than usual as this will be an interactive discussion between you and Professor Fire. You will have a unique opportunity to informally chat with Professor Fire about RNA interference, his research interests and his path to becoming a Nobel Prize winner.

❗IMPORTANT NOTE: Since this will be a live discussion the number of participants is limited to 48. Save your spot! Also, active participation and a working camera are mandatory for all participants.

📅 When? February 1, at 8 pm (CET)


🚩 Where? Online, via Zoom platform


🔗 If you don’t want to miss this amazing opportunity, hurry up and fill in the short form!


Hope to see you soon!

Challenges and Prospects of Plant-Derived Oral Vaccines

🔎 To round up our session on biotechnologies, we are inviting you to find out more about plant-derived oral vaccines and their role in combatting Hepatitis B and C viruses. This invention seems to be a promising novel way of fighting multiple types of diseases, but the question still remains: are they efficient enough and what the future holds for them?

We will have the pleasure to discuss the subject with Prof. Norica Nichita, the head of Department of Viral Glycoproteins at the Institute of Biochemistry of the Romanian Academy in Bucharest. She has established a completely new line of research at the Institute of Biochemistry and has continued her research on hepatic viruses.

📆 When? The 13th of January at 18:00 (CET)

🚩 Where? Zoom

We are looking forward to meeting you soon! 😊

Zelene molekularne biotehnologije

🔎 Predavanje pod imenom „Zelene molekularne biotehnologije” održaće dr Jasmina Nikodinović Runić, rukovodilac Grupe za za eko-biotehnologiju i razvoj lekova na Institutu za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo. Ova izvanredna naučnica predstaviće nam projekte i rad svoje istraživačke grupe, koji primenu nalaze u različitim sferama.

Ukoliko ste zainteresovani da čujete nešto o dostignućima zelene biotehnologije u Srbiji, njenoj primeni i Grupi za eko-biotehnologiju, ne propustite priliku da nam se uskoro pridružite.

📅 Kada? 23. decembar od 19 časova

📍 Gde? Online, na Zoom platformi i YouTube kanalu Studentske sekcije MolBios

Vidimo se! 😊

Next biotehnological plants for addressing global challenges

📣 Around 42 million people are at risk of famine, which represents a global food problem and a challenge for modern society. How can we use gene editing in plant breeding? What are the current global challenges in genetically modified food? Will regulatory environments favour or discourage innovation?

🌱 In case you got interested in the questions above, there is no one better than Dr. Agnes Ricroch from AgroParisTech to give you some novel insights in addressing global plant biotechnological challenges.

📅 When? The 16th of December at 17:00 (CEST)

🚩 Where? Zoom

We are looking forward to meeting you soon! 😊

CRISPR-Cas genome editing - molecular principles, applications and challenges

🎓 Prof. Martin Jinek je svoje osnovne akademske studije u oblasti hemije i prirodnih nauka završio na Triniti koledžu Univerziteta u Kembridžu. Doktorirao je 2006. godine u Evropskoj laboratoriji za molekularnu biologiju u Hajdelberg, u istraživačkoj grupi koju je vodila dr Elena Konti.

Njegovu oblast interesovanja predstavljaju molekularni mehanizmi koji kontrolišu ćelijsku regulaciju kroz interakcije RNK i proteina. Neke od aktuelnih tema kojima se bavi njegova istraživačka grupa tiču se off-target aktivnosti Cas9 proteina i CRISPR-Cas sistema tipa III koji koriste signalne molekule.

📅 Kada? 27. oktobra u 18h

🚩 Gde? Online, na Zoom platformi

🔗 Ukoliko ne želite da propustite ovu fantastičnu priliku, trk na link za prijavu koji se nalazi u opisu našeg profila! Očekujemo vas! 😊

Functions and modes of long noncoding RNAs in mamalian cells

🎓Dr Ulitsky je završio osnovne studije na Univerzitetu Tel Aviv u Izraelu u oblasti kompjuterskih i bioloških nauka. Doktorske studije u oblasti kompjuterskih nauka takođe je završio na Univerzitetu Tel Aviv, dok je postdoktorske studije za biomedicinska istraživanja završio na Univerzitetu u Kembridžu.


Količina i raznovrsnost RNK molekula dodatan je izazov za razumevanje istog. Kao mladi istraživači postavljajte hipoteze, razvijajte način razmišljanja, potrudite se da prisustvujete predavanjima i hvatate beleške 📝! Očekujemo vas! 😊


📅 Kada? 8. septembar u 17 časova

🚩Gde? Online, na Zoom platformi i YouTube kanalu Studentske sekcije za molekularnu biologiju

📲 Požurite da se prijavite, a link za prijavu vas čeka u opisu profila!

Genomics of Rare Diseases

Drage kolege,

🧬Preko 300 miliona ljudi u svetu živi sa nekom od retkih bolesti. Do sada je otkriveno preko 6.000 različitih bolesti koje pripadaju ovoj grupi oboljenja. Ipak, procenjuje se da ih ima mnogo više. Budući da od ovih bolesti oboleva procentualno mali broj ljudi, da li ste se ikada zapitali kako se retke bolesti otkrivaju i proučavaju?

Na naše veliko zadovoljstvo, dr Maja Tarailo-Graovac je spremna da svoje znanje podeli sa nama kroz predavanje i radionicu pod nazivom „Genomics of Rare Diseases“!

📆 Kada? 24. juna od 19 časova

📍 Gde? Online, Zoom platforma

Vidimo se uskoro! 😊


Microbiome functionality as a signature of the environmental conditions

Drage kolege,

🦠 Da li ste nekada do sada imali prilike da čujete za mikrobiom čoveka? Da li znate šta on predstavlja? Kakvi se sve podaci mogu dobiti njegovom analizom?

🔎 Bez obzira na odgovore na ova pitanja, verujemo da će vas predavanje pod nazivom „Microbiome functionality as a signature of the environmental conditions“ sigurno zaintrigirati.

📅 Kada? 21. jun od 19 časova

📍 Gde? Online, Zoom platforma i YouTube kanal Studentske sekcije MolBios

Vidimo se uskoro! 😊


Grafovske neuralne mreže u računarskoj biologiji

Drage kolege,

Da li ste nekada do sada imali prilike da čujete za grafovske neuralne mreže? Da li možete da pretpostavite šta bi moglo da se krije iza ovog naziva? Da li i koliko toga znate o računarskoj biologiji? Čime se ona bavi i gde se sve njena saznanja mogu primeniti? 🖥️🔬

Ne propustite još jednu priliku da nam se pridružite i obogatite svoje znanje! 🧬

📅 Kada? 1. jun od 19 časova

📍 Gde? Online, Zoom platforma i YouTube kanal Studentske sekcije MolBioS

Vidimo se uskoro! 😊


CRISPR-Cas9: od dizajna do eksperimenta

Drage kolege,


Smatramo da je ovo prava prilika da razumete koncept razvoja CRISPR sistema! Iz tog razloga, pozivamo vas da ne propustite priliku da naučite još nešto novo o CRISPR-Cas9 tehnologiji i dobijete odgovore na mnoga pitanja!😊

📅Kada? 31. maj, 1. i 2. jun od 15 časova (neophodno je prisustvo na sva tri termina, tako da vas molimo da se prijavite samo ako ste sigurni da ćete moći da prisustvujete)

🚩Gde? Online, na Zoom platformi

*Napomena: ova radionica namenjena je studentima 3. i 4. godine osnovnih akademskih studija, kao i studentima master akademskih studija.


CRISPR/Cas9 u detekciji SARS-CoV-2

Drage kolege,

🧪 Na naše obostrano zadovoljstvo i sreću, profesor Mark Ozborn sa Univerziteta u Mineapolisu je tu da sa nama nesebično podeli relevantne informacije o najnovijim metodama koje se koriste za dijagnostiku virusa SARS-CoV-2.

Pozivamo vas da ne propustite još jednu priliku da saznate nešto novo o praktičnoj primeni CRISPR/Cas9 sistema u dijagnostici virusa SARS-CoV-2, ali i da saznate mnogo drugih stvari, dobijete odgovore na mnoga pitanja i dobro se zabavite!


📅 Kada? 26. maj od 18 časova

🚩 Gde? Online, na Zoom platformi i YouTube kanalu Studentske sekcije MolBioS


CRISPR-based tools: a perspective way to edit genes and diagnose COVID-19

Drage kolege,


Možda vam je poznata uloga CRISPR tehnologije u editovanju gena, ili čak i čitavih genoma. Ali da li ste mogli da pretpostavite da može igrati ulogu i u detekciji SARS-CoV-2 virusa? 🤯

Detaljnije o samoj metodi, njenim primenama, ali i ograničenjima, kao i o mnogim drugim zanimljivostima možete saznati na predavanju koje će održati profesor Univerziteta Near East Mehmet Özsözsa i njegov student Fahreddin Palaz! 🎓

📅 Kada? 16. maj od 11 časova

📍 Gde? Online, Zoom platforma i YouTube kanal Studentske sekcije MolBioS

Zoom kafa sa Vojislavom Gligorovskim

Drage kolege,


🧑‍🎓 Kako se polako bliži početak prijava za postdiplomske studije, rešili smo da vam pomognemo u odabiru i prijavi za doktorske i master akademske studije. 🌐


🤓 Kako završiti dva fakulteta Univerziteta u Beogradu sa neverovatnim uspesima tokom studija? Kako postati uspešan student doktorskih studija na École Polytechnique Fédérale de Lausanne, jednom od najprestižnijih svetskih univerziteta? Kako se posle osnovnih studija primeniti stečeno znanje u istraživanju fizike bioloških sistema? Na ova, ali i mnoga druga pitanja, odgovor će vam dati Vojislav Gligorovski, bivši student Biološkog i Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.


📅 Kada? 15. maj od 16 časova


📍 Gde? Online, Zoom platforma i YouTube kanal Studentske sekcije MolBioS


Virology in a pandemic

Drage kolege,


🔎 Predavanje pod nazivom „Virology in a pandemic“ pripremio je profesor čuvenog Kolumbija Univerziteta. Dođite da saznate šta su to virusi i kako je došlo do trenutno aktuelne pandemije izazvane SARS-CoV-2 virusom.


🕵️ Bogato naučno-istraživačko iskustvo pristao je da sa nama, krajnje nesebično, podeli profesor Vincent Racaniello. Oblast njegovog naučnog interesovanja predstavljaju poliovirusi, a takođe je i autor jednog od najboljih unverzitetskih udžbenika iz oblasti virusologije. Pored svojih mnogobrojnih obaveza, on uspeva da pronađe vreme i za ono najvažnije, a to su edukacija i naučna komunikacija.


📅 Kada? 12. maj od 19 časova


📍 Gde? Online, Zoom platforma i YouTube kanal Studentske sekcije MolBioS



Upoznajte kompaniju Seven Bridges

Drage kolege,

U četvrtak možete da upoznate kompaniju Seven Bridges Genomics.

🔎 Seven Bridges je danas vodeća kompanija u nauci o biomedicinskim podacima. Tim stručnjaka iz ove kompanije se fokusirana na pravljenju specijalizovanih softvera i obradi podataka koji imaju direktnu primenu u biomedicinskim istraživanjima.

🕵️ Pridružite nam se na ovom predavanju bioinformatičkog analitičara Ane Stanković pod nazivom „Upoznajte kompaniju Seven Bridges“!

📅 Kada? 29. april. od 19 časova

📍 Gde? Online, Zoom platforma i YouTube kanal Studentske sekcije MolBioS

Projekat Humani genom: kraj početka

Da biste uradili nešto revolucionarno neophodno je posvetiti vreme ⏱️. Tako je više od 15 godina rada bilo potrebno da bi se izvršilo sekvenciranje 2,85 milijardi nukleotida humanog genoma.

🔎 HGP (Human Genome Project) razotkrio je da čovekov genom sadži 20.500 gena. Gde su oni smešteni, kada su aktivni i u kojim ćelijama, pitanja su na koja je danas u velikoj meri moguće dati odgovor. Ipak, još uvek ne znamo sve.

📊 Rezultati HGP su pomogli u daljim istraživanjima i dali doprinos u razumevanju strukture, organizacije i funkcije celokupne nasledne informacije čoveka. Ima bitnu primenu u medicini, farmakogenomici kao i u otkrivanju i lečenju raznih bolesti.

🕵️ Ukoliko želite da saznate nešto više o ovoj temi, pridružite nam se na predavanju akademika Milene Stevanović pod nazivom „Projekat Humani genom: kraj početka“!

📅 Kada? Dan DNK – 25. april od 12 časova

📍 Gde? Online, Zoom platforma i YouTube kanal Studentske sekcije MolBioS



Dizajniranje funkcionalnih struktura pomoću DNK nanotehnologije

💻 Kada kažemo DNK računari, ne šalimo se. Tim naučnika je ne tako davne 2016. godine uspeo da, bez upotrebe računara, koristeći samo sintetičke molekule DNK, izvrši određene matematičke operacije. Istraživanja u ovoj oblasti su dala dobre rezultate, tako da je dokazano da je zaista moguće napraviti fizički računar od molekula DNK, koji bi bio brži od postojećih računara. Više o ovoj temi možete pronaći na linku u opisu profila. 🧬🔬


Ukoliko želite da saznate nešto više o mogućnostima koje nudi ova uzbudljiva naučna oblast, a koja se poslednjih godina razvija ogromnom brzinom, pridružite nam se na radionici „Dizajniranje funkcionalnih struktura pomoću DNK nanotehnologije“! Ovu radionicu će održati naš izvanredan mladi naučnik i doktorand Univerziteta u Kembridžu Filip Bošković. 👨‍🔬


🗓️ Kada? 24. aprila u 14 časova

📍 Gde? Onlajn, putem Zoom platforme i našeg YouTube kanala



Upoznajte se sa Next Generation Sequencing

Da li ste znali da današnjim genomskim metodama istraživanja možete za veoma kratko vreme da dobijete „pročitan” celokupan genom čoveka?🤯

✔Pomoću jedne od eksperimentalnih metoda Next generation sequencing (NGS) ili sekvenciranje nove generacije DNK, naučnici mogu da na brz i efikasan način analiziraju kompletnu genetičku konstituciju jednog organizma.🧬

✔Ova nova metoda ima široku primenu u biomedicini, farmakogenomici, dijagnostici mnogih bolesti ljudi itd.

Ako ste radoznali 🔎kao i mi, sa zadovoljstvom vas pozivamo da se pridružite na našoj prvoj radionici o NGS-u.

📅 Kada? Subota, 17.april od 12 časova

📍 Gde? Online, Zoom platforma